PC-IN Plzeň - GSM

GSM

Co je to GSM?

GSM (z původního názvu francouzské pracovní skupiny „Groupe Spécial Mobile“, která navrhla první verze standardu GSM) je celosvětově nejrozšířenější standard pro mobilní telefony, který v současnosti používají více než dvě třetiny obyvatel, ve více než 200 zemích světa.
Frekvenční pásma: 850MHz, 900MHz, 1800Mhz, 1900 Mhz / data: 9.6kbit/s download, 9.6kbit/s upload)
GSM je celulární (buňková) síť, což v praxi znamená, že mobilní telefony se do sítě GSM připojují prostřednictvím nejbližší buňky (BTS). Buňky se dělí podle velikosti na: „Makro (stožáry), Mikro (pod úrovní střech - zastavěná území), Piko (uvnitř budov) a Deštníkové buňky (ookrývají stíny a mezery)“. GSM síť funguje na několika radiových frekvencích (v Evropě 900MHz-Základní, 1800MHz-DCS). GSM sítě sebou také přinesly nutnost používat v GSM telefonech tzv. SIM kartu, bez níž telefon do sítě nepřihlásí (fungují pouze odchozí tísňová volání 112, 911).
Zajištění bezpečnosti hovoru ve vzduchu v sítích GSM probíhá pomocí šifrovacích algoritmů A5/1 (silnější algoritmus používaný v Evropě) a A5/2 (slabší a používá se v ostatních zemích).
Podporované služby v GSM sítích: digitální telefonie, krátké textové zprávy (SMS), datové přenosy (WAP, CSD, GPRS-2.5G, EDGE-2.75G), zobrazení čísla volajícího (CLIP), zamezení identifikace (CLIR), hlasová schránka, přesměrování a blokování hovorů (podmíněné a nepodmíněné), čekání hovorů, SIM Toolkit, EFR a další.
První komerční GSM síť byla spuštěna 1.7.1991 ve Finsku, do Česka přišlo GSM v červenci 1996 (Eurotel), září 1996 (Radiomobil/Paegas) a březen 2000 (Český Mobil/Oskar).

Aktualizováno: 13.09.2015

Zaujali jsme vás? Máte zájem o naše služby? Napište nám!

Vaše jméno:
Váš telefon:
Váš e-mail:

Vaše zpráva:

Informace o zpracování a ochraně osobních údajů zde »


PC-IN Plzeň

Sledujte nás