PC-IN Plzeň - NMT

NMT

Co je to NMT?

NMT je jeden ze standardů mobilních sítí první generace (1G, frekvenční pásma: 450MHz, 900MHz) . Tato mobilní síť pracuje v pásmu 450MHz, které umožňuje pokrytí rozlehlých a řídce osídlených území s využitím menšího počtu vysílačů (BTS). Technologie NMT využívá plně duplexní provoz, což znamená, že během telefonního hovoru zařízení vysílá a přijímá zároveň. V NMT sítích, oproti předchozím, funguje podpora automatického přepínání mezi základnovými stanicemi včetně přepínání během hovoru a také podpora mezinárodního roamingu. NMT ve své první verzi neumožňovala šifrovanou komunikaci, tento nedostatek byl v dalších verzích odstraněn. Data v sítích NMT lze přenášet pomocí jednoduchého režimu DMS (Data and Messaging Service), rychlostí 600-1200 bit/s. Většina NMT telefonů nepoužívala k provozu tzv. SIM kartu, neboť informace, jejichž nosičem je právě SIM, byly napevno přímo v přístroji.
NMT síť má své kořeny (jak už název napovídá) ve skandinávských zemích, odkud se dále rozšířil do východní Evropy a Ruska. V Česku tuto síť provozoval Eurotel v letech 1991-2006. V roce 1995 dosahoval Eurotel zhruba 50% pokrytí ČR.
Pro zvýšeni kapacity se od r. 1986 v některých státech začalo používat i pásmo 900MHz pod označením NMT-900. Ve Spojených státech byla obdobným standardem v sítích 1.generace síť AMPS (Advanced Mobile Phone System). Ve většině států, které provozovaly mobilní síť NMT v pásmu 450MHz, včetně Česka, je uvolněné pásmo používáno pro provozování datové mobilní sítě, obvykle s technologií CDMA2000 1xEV (3G evoluce původního IS-95/cdmaOne).

Potřebujete poradit? Nevíte si rady? Napište nám ...

Vaše jméno:
Váš telefon:
Váš e-mail:

Vaše zpráva:


><


Sledujte nás

Partneři